Dobrobit i mentalno zdravlje znanstvenika na početku karijere: kako oblikovati održivu karijeru

Venue: Institut Ruđer Bošković, knjižnica (čitaonica) 1. krila
162. kolokvij Centra za znanstvene informacije
Dobrobit i mentalno zdravlje znanstvenika na početku karijere: kako oblikovati održivu karijeru
dr. sc. Maja Tadić Vujčić, Institut društvenih znanosti Ivo Pilar
Znanstvenici na početku karijere suočavaju se s izazovima poput nesigurnog zapošljavanja, pritiska objavljivanja i ograničene podrške, što može negativno utjecati na njihovu dobrobit i mentalno zdravlje. Novija istraživanja potvrđuju porast stresa u ovoj skupini, zbog čega je briga o dobrobiti znanstvenika ključna za održivost i kvalitetu znanstvenog sustava.
Ova radionica fokusira se na potencijalna rješenja navedenih izazova. Sudionici će se upoznati s konceptom proaktivnog oblikovanja posla (engl. job crafting) – pristupa samoinicijativnog oblikovanja vlastitog radnog okruženja i procesa kako bi bolje odgovarali vlastitim vještinama, interesima i vrijednostima. To može uključivati promjene u konkretnim zadacima, perspektivama, odnosima (kao npr. s mentorom).
Radionica se sastoji od dva dijela. U prvom dijelu sudionici će kroz interaktivno predavanje i vježbe upoznati teorijske osnove i ključna istraživanja o proaktivnom oblikovanju posla. U drugom će se dijelu kroz rad na konkretnim primjerima istražiti mogućnosti primjene ovog pristupa u vlastitom radu. Kombinacijom individualnog i grupnog rada sudionici će praktično isprobati osnovne oblike aktivnog oblikovanja posla, uključujući:
– oblikovanje zadataka (engl. task crafting) – npr. promjene u aktivnostima na poslu povećanjem/smanjenjem broja zadataka ili promjenom načina njihove izvedbe
– oblikovanje odnosa (engl. relational crafting) – npr. promjena načina interakcije s drugima na radnome mjestu
– kognitivno oblikovanje (engl. cognitive crafting) – npr. promjena načina razmišljanja o svrsi i značenju zadataka, odnosa ili samog posla.
Predavač: Maja Tadić Vujčić psihologinja je i viša znanstvena suradnica zaposlena na Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar u Zagrebu, gdje radi od 2007. godine. Doktorirala je na sveučilištu Erasmus University Rotterdam (Nizozemska) 2014. godine s disertacijom pod naslovom „Studying work-related well-being on day-to-day basis: An expanded JD-R theory approach”. Posljednjih petnaest godina intenzivno se bavi istraživanjem dobrobiti i mentalnog zdravlja u različitim kontekstima, s naglaskom na longitudinalna istraživanja dobrobiti na poslu u javnom sektoru (osnovne i srednje škole, akademski kontekst, zdravstvene ustanove, državne agencije), ali i na dobrobiti u općoj populaciji i djeci. Trenutno vodi četverogodišnji projekt financiran od strane Hrvatske zaklade za znanost pod nazivom „Dobrobit i mentalno zdravlje znanstvenika na početku karijere: Longitudinalno istraživanje (ECR-WELL)” (2023–2027; IP-2022-10-3567). Projekt istražuje dobrobit i mentalno zdravlje znanstvenika na početku karijere u Hrvatskoj, proučavajući međudjelovanje radnih uvjeta, osobnih karakteristika te dobrobiti i mentalnog zdravlja. Maja Tadić ima iskustvo i u kvalitativnim istraživanjima (fokus-grupe, polustrukturirani intervjui), osobito s osjetljivim temama i skupinama poput djece, LGBTIQ+ obitelji i stručnjaka koji rade s ranjivim skupinama. Cjelokupna bibliografija i projektna aktivnost dostupna je ovdje.
Praktične informacije:
Radionica je namijenjena djelatnicima Instituta Ruđer Bošković, a za sudjelovanje je obvezna prijava.
Očekivano trajanje radionice je 2 sata, a jezik izvođenja je hrvatski.
Svi datumi
- 2025-06-04 12:00 - 14:00