Digitalne sadržaje koje stvaraju znanstveno-istraživačke ustanove poput Instituta Ruđer Bošković možemo podijeliti u nekoliko skupina: znanstveni radovi (preprint, postprint), disertacije, magistarski radovi, diplomski radovi, te dokumenti vezani uz svakodnevni akademski život znanstvenika, npr. materijali vezani uz nastavne aktivnosti, izvještaji, multimedijalni sadržaji (fotografije, zvučni i tonski zapisi). Svaki takav objekt moguće je pohraniti u repozitorij i regulirati mu razinu pristupa.
FULIR (Full-text Institutional Repository of the Ruđer Bošković Institute) je platforma za prikupljanje, pohranu i dugotrajno očuvanje znanstvene produkcije i dokumentarnih materijala Instituta Ruđer Bošković. Repozitorij je uspostavljen zahvaljujući vlastitim snagama Centra za znanstvene informacije, iskustvu, znanju i entuzijazmu njezinih djelatnika. Kao programsko rješenje za izgradnju institucijskog repozitorija odabran je Eprints, koji se temelji na otvorenom kodu. Na taj način Centar za znanstvene informacije IRB-a ostao je dosljedan svojoj filozofiji i tradiciji korištenja programskih rješenja zasnovanih na otvorenom kodu.
FULIR je osmišljen kao institucijski repozitorij IRB-a u koji će svi djelatnici IRB-a pohranjivati cjelovite tekstove raznih vrsta dokumenata kojima su oni autori (objavljenih i neobjavljenih), a u skladu s autorskim pravima, te će se tako na jednom mjestu okupiti cjelovita znanstvena produkcija djelatnika IRB-a koja će biti besplatno dostupna u otvorenom pristupu cjelokupnoj javnosti. U FULIR će se osobito arhivirati:
- radovi objavljeni u časopisima
- radovi objavljeni u zbornicima konferencija
- ocjenski radovi (doktorske disertacije, magistarski radovi)
- monografije
- poglavlja u knjigama
- razni izvještaji (npr. izvještaji Instituta, tehnički izvještaji, projektni izvještaji, dokumentacija, working papers i dr.)
- prilozi s konferencija koji nisu objavljeni u zbornicima s konferencija (npr., poster, PPT prezentacija)
- video zapisi
- audio zapisi
- izvorni podaci istraživanja i dr.
Dobrobiti od otvorenog pristupa znanstvenim informacijama su mnogostruke: javnost ima uvid u rezultate znanstvenih istraživanja do koji se došlo financiranjem sredstvima poreznih obveznika, znanstvene institucije i njezini znanstvenici povećavaju svoju vidljivost i vidljivost rezultata znanstvenih istraživanja koje provode te na taj način povećavaju i vjerojatnost da će njihov rad naići na veći odjek u znanstvenoj zajednici (o.p. provedena znanstvena istraživanja su dokazala da citiranost radova dostupnih u otovorenom pristupu raste i do 480% u odnosu na one radove koji nisu dostupni u otvorenom pristupu!), a otvoreni pristup znanstvenim informacijama općenito doprinosi i bržem i ravnomjernijem razvoju znanosti u cijelom svijetu.
Za pristup glavnini sadržaja arhiviranih u FULIR (cjelovitih tekstova arhiviranih dokumenata) nije potrebna prijava. Prijava u sustav omogućena je jedino djelatnicima IRB-a putem njihovog AAI korisničkog računa, koji na taj način dobivaju mogućnost samoarhiviranja novih dokumenata kojima su oni autori.
U FULIR je do sada arhiviran i određeni dio dokumentarne građe o IRB-u koji je prethodno digitaliziran u sklopu procesa digitalizacije dokumentarne građe, i to:
- zbirka Godišnjih izvještaja Instituta Ruđer Bošković (na hrvatskom jeziku)
- zbirka RBI Annual Reporta (na engleskom jeziku) te
- zbirka Znanstvenog glasila IRB-a - Ruđer.
U procesu digitalizacije dokumentarne građe digitalizirano je i preko 10000 starih fotografija koje su dostupne u Fotogaleriji Instituta Ruđer Bošković.
FULIR omogućuje pretraživanje i pregledavanje dokumenata koji su u njega pohranjeni i to po:
- godini objavljvanja radova;
- tematici, odnosno, po područjima objavljenih radova (kao npr.fizika, biomedicina, kemija itd.)
- pojedinim ustrojbenim jedinicama IRB-a
- autorima
- vrsti dokumenta (npr., radovi objavljeni u časopisu, knjige, ocjenski radovi itd.)
Posebno treba spomenuti da pretraživanje u FULIR-u automatski pretražuje i cjelovite tekstove arhiviranih dokumenata (PDF-ova), čime je korisnicima omogućeno kvalitetnije pretraživanje znanstvene literature!
Implementacijom FULIR-a postižu se sljedeći ciljevi:
- pohrana i dogotrajno očuvanje digitalnih sadržaja;
- osiguravanje dodane vrijednosti u vidu stanardiziranog seta metapodataka;
- jednostavan pristup, pretraživanje i pregledavanje sadržaja repozitorija;
- osiguravanje uvjeta znanstvenicima za samostalno i trajno arhiviranje svojih radova;
- publiciranje rezultata znanstvenog rada i istraživanja na temeljima "otvorenog pristupa" i u skladu s time:
- povećanje vidljivosti i utjecaja tih radova u znanstvenoj zajednici kako na nacionalno, tako i na globalnoj razini;
- promocija znanosti i znanstvenih istraživanja;
- osiguravanje platforme za izvještaje, analize, prosudbe i sl.;
- osiguravanje platforme za učenje i suradnju.
Ovakvim načinom arhiviranja digitalnih sadržaja i upotrebom online dostupnog repozitorija omogućava se jednostavno prikupljanje, pohrana i njihovo selektivno objavljivanje. U skladu s preporukama na razini ustanove, kao i vlasničkim pravima, autori odlučuju hoće li njihov rad (full-text) biti slobodno dostupan ili ne, tj. koja grupa korisnika će ga moći dohvatiti. Metapodaci pojedinog objekta vidljivi su svima i omogućeno je njihovo unošenje, kao i automatsko pobiranje (harvesting) od strane automatiziranih pobirača. Ukoliko postoji inicijalno ograničenje pristupa nekom radu, "vanjski" korisnik ipak može vrlo jednostavno poslati zahtjev autoru/autorima za dozvolu pristupa putem korisničkog sučelja na web-u. Osim sadržaja vezanog uz znanstvenu produkciju repozitorij će poslužiti i kao platforma za obradu i arhiviranje svih multimedijskih objekata vezanih uz Institut kao što su press-clipping materijali, video i audio zapisi seminara, kolokvija, gostovanja i sličnih događaja te foto dokumentacija.
Vrlo bitna činjenica je planirana implementacija interoperabilnosti ovog repozitorija s CROSBI bazom podataka, što će olakšati unos i propagiranje metapodataka vezanih uz znanstvene članke bez potrebe za dvostrukim upisom preko više sučelja, kao i omogućavanje povlačenja bibliografskih zapisa iz ostalih repozitorija, kao što su to PubMED, arXiv i dr..