Za sljedeći naslov članovi Booklaba glasali su i za dlaku je pobijedio naslov Normalni ljudi autorice Sally Rooney.
S veseljem obavještavamo da naš čitateljski klub sada nosi ime Booklab – prostor za istraživanje književnosti, ideja i zajedničko čitanja.
Sredinom travnja na portalu SCImago Journal & Country Rank (SJCR) objavljeni su novi podaci za SCImago Journal Rank (SJR) za 2024. godinu. Novi SJR izračunat je za ukupno 31.136 naslova, od čega 29.553 časopisa, 725 serija knjiga i 660 zbornika radova iz 243 države, svrstanih u sveukupno 309 predmetnih kategorija.
Inspirirani sjajnim odazivom na nedavnu razmjenu knjiga, odlučili smo pokrenuti nešto što već dugo priželjkujemo – čitateljski klub IRB-a. Odlučni stvoriti prostor gdje ljubav prema čitanju susreće razgovor, zajedništvo i slobodu izražavanja, povratno smo odmah dobili dobre vijesti: prvi susret je uspješno održan i nadmašio sva naša očekivanja!
Nakon dvije teške, ali važne teme, prebacujemo se na nešto laganije. Sljedeći naslov je Klub čitatelja Pavla Pavličića.
U ožujku smo pročitali roman Sigurna kuća hrvatske autorice Marine Vujčić.
Nova godina ponovo nam donosi nove aktivnosti! S ponosom najavljujemo prvu Zimsku školu otvorene znanosti, koja će se održati na Institutu Ruđer Bošković od 10. do 14. veljače 2025. godine. Sudjelovanje je prvenstveno namijenjeno djelatnicima IRB-a i potpuno je besplatno.
Potreba zajednice za jednostavnijom i automatiziranom razmjenom znanstvenih informacija putem online alata i usluga za upravljanje istraživačkim podacima nikada nije bila veća. Platforme za izradu planova upravljanja podacima (engl. Data Management Plans, DMP) već godinama osluškuju potrebe zajednice, razvijajući usluge i alate koji podržavaju najbolje prakse u svim fazama životnog ciklusa istraživačkih podataka, potičući kulturne promjene i inovacije.
OSTrails (Open Science Plan-Track-Assess Pathways) je trogodišnji projekt iz programa Obzor Europa koji ima za cilj utemeljiti implementaciju FAIR procjene i strojne izvedivosti u Europskom oblaku otvorene znanosti unapređenjem i povezivanjem procesa i alata za planiranje te praćenjem i vrednovanjem znanstvenog istraživanja.
Dokumenti poput planova upravljavanja podacima (engl. Data Management Plans) imaju ključnu ulogu u istraživanju, podržavajući istraživače u praćenju najboljih praksi organiziranosti u procesima istraživanja. Iako su planovi upravljanja podacima od iznimne važnosti, njihova procjena u širem kontekstu predstavlja izazov, zbog čega se fokus okreće na njihovu FAIR-ifikaciju (od engl. Findable, Accessible, Interoperable and Reuseable) i integraciju u znanstvene grafove znanja (engl. Scientific Knowledge Graphs). Proširivanjem vrednovanja istraživanja van sfere znanstvenih publikacija, javljaju se mnoge prepreke. Kod znanstvenih grafova znanja, to su interoperabilnost te semantička i sintaktička heterogenost, dok se prilikom pokušaja standardizacije FAIR načela javljaju prepreke njihove interpretacije i implementacije, posebice u proširivanju na druge digitalne objekte.
![]() |
|
![]() |
|