U okviru Hrvatske znanstvene bibliografije - CROSBI lansiran je Open Science Hub u svrhu promoviranja prakse otvorene znanosti i edukacije hrvatske znanstvene zajednice i javnosti o toj tematici. Ova nova funkcionalnost CROSBI-ja okuplja radove hrvatskih autora na temu otvorene znanosti, otvorenog pristupa i otvorenih istraživačkih podataka te kao takva predstavlja jedinstveno mjesto na kojem su spomenute informacije okupljene na razini Hrvatske.
U okviru projekta NI4OS-Europe (National Initiatives for Open Science in Europe) od 30. studenog – 1. prosinca 2022. održava se radionica (hackaton) pod naslovom “Hands-on workshop: Touching on Data and Open-Source Software for Open Science”. Tema radionice su otvoreni istraživački podaci i softver otvorenog koda. Radionica je hibridnog tipa (on-line i on-site) u organizaciji Računarskog centra Sveučilišta u Beogradu (RCUB), Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu (SRCE) te Instituta Ruđer Bošković (IRB) i održava se istovremeno na više lokacija. u Srbiji i Hrvatskoj
Objavljen je javni poziv putem kojeg projekt NI4OS-Europe znanstvenicima otvara mogućnost korištenja servisa uključenih u Europski oblak za otvorenu znanost (EOSC). Cilj poziva je promocija dostupnih usluga kako bi ih koristio što veći broj znanstvenika. Ujedno se potiče suradnja među znanstvenicima, a zahvaljujući povratnim informacijama bit će moguće procijeniti kvalitetu samih servisa.
Projekt NI4OS-Europe nudi širok skup općih (generičkih) i tematskih servisa i repozitorija. Opći servisi su u domeni osiguravanja računalnih resursa gdje su korisnicima na raspolaganju računala visokih perfomansi (HPC), a osigurana je i mogućnost pohrane podataka u oblaku. Osim dostupnih repozitorija u katalogu se mogu naći servisi namijenjeni za kreiranje digitalne baštine poput online alata za vizualizaciju (Clowder4DCH) ili servisa koji pokrivaju određeno područje znanosti (NanoCrystals, DREAMM, ChemBioServer 2.0, Revigo, OpenBioMaps, MelGene, Schrödinger API i dr.) Popis dostupnih servisa dostupan je u katalogu usluga.
Mrežni servis IRB-a Revigo odnedavno je dostupan u katalogu usluga projekta NI4OS-Europe.
Revigo je namijenjen istraživačima u biologiji i biomedicini te mu je cilj pojednostavljenje interpretacije rezultata takozvanih “Gene Set Enrichment” bioloških eksperimenata, kod kojih su konačni rezultati izraženi preko značajne promjene u ekspresiji određenih genskih funkcija (vokabular zasnovan na Gene Ontology (GO)). Reduciranjem dugačkih lista, često sinonimnih GO pojmova (REVIGO algoritam) servis nalazi reprezentativni podskup GO pojmova koristeći različite mjere semantičke sličnosti, te dodatno olakšava interpretaciju projiciranjem reducirane liste GO kategorija u 2-dimenzionalni, interaktivni semantički prostor GO.
U četvrtak, 4. studenoga 2021. Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Srce i Institut Ruđer Bošković (IRB) potpisali su sporazum o suradnji na implementaciji i održavanju CroRIS-a.
CroRIS je informacijski sustav znanosti Republike Hrvatske kojem je cilj izgradnja integriranog i interoperabilnog sustava koji objedinjuje sve relevantne informacije o hrvatskoj znanstvenoj djelatnosti, što će se postići implementacijom triju glavnih projektnih elemenata: uspostavom zakonskog okvira, kreiranjem informacijskog sustava o hrvatskoj znanstvenoj djelatnosti te provedbom aktivnosti znanstvenog i tehnologijskog mapiranja i predviđanja. Sustav se izgrađuje u sklopu strateškog projekta Znanstveno i tehnologijsko predviđanje Ministarstva znanosti i tehnologije, a partner na projektu je Sveučilišni računski centar Srce. Financiranje projekta je realizirano kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. u sklopu specifičnog cilja 1a1 „Povećana sposobnost sektora za istraživanje, razvoj i inovacije (IRI) za provođenje istraživanja vrhunske kvalitete i zadovoljavanje potreba gospodarstva“.
Informacijski sustavi koje je razvio i održavao Centar za znanstvene informacije IRB-a: Hrvatska znanstvena bibliografija - CROSBI, Baza znanstvenih instrumenata - Šestar i Baza podataka projektnih aktivnosti u znanosti i visokom obrazovanju u Hrvatskoj – POIROT, bit će integrirani kao novo izgrađeni moduli unutar CroRIS-a, a podaci iz navedenih sustava biti prebačeni u CroRIS.
U petak 3. rujna 2021. godine u Ministarstvu znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Radovan Fuchs, ministar znanosti i obrazovanja članicama Inicijative za Hrvatski oblak za otvorenu znanost (HR-OOZ) svečano je uručio potpisani Sporazum čime je službeno započelo djelovanje članica na ostvarivanju ciljeva Inicijative za HR-OOZ.
Potpisnici Sporazuma o Inicijativi za Hrvatski oblak za otvorenu znanost su ustanove koje su predvodnice u ostvarivanju ciljeva otvorene znanosti u Republici Hrvatskoj među kojima je i Institut Ruđer Bošković .
Kao korak u stvaranju Europskog oblaka za otvorenu znanost (engl. European Open Science Cloud - EOSC) pokrenuta je Inicijativa za Hrvatski oblak za otvorenu znanost (HR-OOZ). Hrvatski oblak za otvorenu znanost postat će nacionalno organizacijsko i tehnološko okruženje koje potiče i omogućava otvorenu znanost osiguravajući resurse i usluge potrebne za prikupljanje, obradu i pohranu, dijeljenje i ponovnu uporabu istraživačkih podataka. Inicijativa za HR-OOZ rezultat je višegodišnjeg zajedničkog rada brojnih dionika sustava znanosti i visokog obrazovanja u području otvorene znanosti u Republici Hrvatskoj, a pokrenuta je uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja i Hrvatske zaklade za znanost. Inicijativa će stvoriti preduvjete za izgradnju Hrvatskog oblaka za otvorenu znanost koji će omogućiti koordinirani razvoj e-infrastrukture u Hrvatskoj.
Hrvatski nacionalni skupni katalog omogućuje objedinjeno pretraživanje više od 45 kataloga knjižica iz sustava znanosti i visokog obrazovanja Republike Hrvatske.
Uz podršku Science Europe and cOAlition S konzorcij sastavljen od 10 organizacija proveo je istraživanje u periodu od lipnja 2020 – veljače 2021, u svrhu utvrđivanja stanja kod tzv. dijamantnih OA časopisa.
Platinasti ili dijamantni OA časopis su oni kod kojih je i rad besplatno dostupan, ali je besplatno i njihovo objavljivanje.
Analizirano je nekoliko bibliografskih baza podataka, 1619 časopisa. U odgovorima na 94 postavljena pitanja prikupljeno je 7019 tekstovnih i drugih podataka . Organizirane su tri fokusne grupe s 11 časopisa i provedeno je 10 intervjua putem platformi. Napravljena je lista od 1048 časopisa koji nisu u DOAJ bazi časopisa, te prikupljeno 163 referenci na temu koje navode akademski časopisi.
NI4OS-Europe projekt objavio je 19 novih servisa u svom digitalnom katalogu čime je znanstvena zajednica korak bliže ostvarenju vizije Europskog oblaka za otvorenu znanost (EOSC) i Otvorenih inovacija. Zahvaljujući svom doprinosu NI4OS-Europe ( National Initiatives for Open Science) ima ključnu ulogu u razvoju EOSC-a. Europski oblak za otvorenu znanost predstavlja integrirano i interoperabilno digitalno okruženje kojem je cilj osigurati znanstvenoj zajednici jednostavan i nesmetan pristup pristup e-infrastrukturi, uslugama i podacima, omogućavajući prekograničnu i interdisciplinarnu suradnju. Resursi dostupni u NI4OS-Europe katalogu bit će integrirani u portfelj EOSC-a te će se na taj način milijunima znanstvenika širom svijeta omogućiti pristup, pohranu, upravljanje, analizu, dijeljenje i ponovnu upotrebu istraživačkih podataka.
Tko je tko u CROSBI-ju i povezanost publikacija s projektima
Hrvatska znanstvena bibliografija - CROSBI je već godinama središnje mjesto na koje autori iz sustava znanosti i visokog obrazovanja Republike Hrvatske upisuju svoje publikacije i podatke o sudjelovanjima na znanstvenim i stručnim skupovima. Od samih početaka CROSBI-ja se zapisi o publikacijama povezuju s autorima/znanstvenicima (putem matičnih brojeva znanstvenika), s ustanovama iz sustava i visokog obrazovanja, projektima iz kojih su publikacije proizašle te znanstvenim poljima koje radovi tematski pokrivaju, što omogućuje razne vrste izvještaja i analiza na temelju podataka iz CROSBI-ja.
![]() |
|
![]() |
|