Na ovoj stranici nalazi se popis naslova pretplate za 2024. godinu za Institut Ruđer Bošković s poveznicama na elektroničke verzije časopisa (na početnu stranicu) te s poveznicom na njihovu arhivu cjelovitih tekstova kojima djelatnici IRB-a imaju pristup.
Na ovoj stranici nalazi se popis naslova pretplate za 2023. godinu za Institut Ruđer Bošković s poveznicama na elektroničke verzije časopisa (na početnu stranicu) te s poveznicom na njihovu arhivu cjelovitih tekstova kojima djelatnici IRB-a imaju pristup.
Predavanje je otkazano zbog spriječenosti predavača. Novi termin uskoro!
U četvrtak, 9.2.2023. će se u 13:00 održati 153. kolokvij Centra za znanstvene informacije:
Miroslav Rajter, Sveučilište u Zagrebu
KAKO NAS RANGIRANJA RANGIRAJU I KAKO MI RANGIRAMO RANGIRANJA
Rangiranja sveučilišta postala su u posljednje vrijeme popularan indikator uspješnosti sveučilišta te su rezultati rangiranja medijski vrlo prisutni i praćeni. Vrijednost različitih rangiranja ovisna je o njihovoj metodologiji, ali i o kontekstualnim uvjetima u kojima djeluju različita sveučilišta. Premda je u međunarodnom kontekstu praktično koristiti rezultate rangiranja, neselektivna upotreba rangova za donošenje odluka i vrednovanje može dovesti do zabluda o kvaliteti sveučilišta. Važan aspekt djelovanja sveučilišta su dionici i uloga koju pojedino sveučilište treba obavljati u društvu i upravo će to oblikovati strateško pozicioniranje pojedinih sveučilišta prema rangiranjima. U ovom izlaganju prezentirat će se najznačajniji sustavi rangiranja sveučilišta i kako Sveučilište u Zagrebu stoji na njima. Poseban naglasak bit će stavljen na usporedbu različitih sustava te mogućnosti za unaprjeđenje rangova.
Predavanje je otkazano zbog spriječenosti predavača. Novi termin uskoro!
153. kolokvij Centra za znanstvene informacije
Miroslav Rajter, Sveučilište u Zagrebu
KAKO NAS RANGIRANJA RANGIRAJU I KAKO MI RANGIRAMO RANGIRANJA
U srijedu, 4.5.2022. će se u 14:00 održati 151. kolokvij Centra za znanstvene informacije:
Antica Čulina, Institut Ruđer Bošković
KAKO ISKORISTITI OTVORENU ZNANOST U SVOM ISTRAŽIVANJU
Otvorena znanost donijela je mnoge promjene u raznim područjima znanosti. Sve više podataka postaje dostupno za korištenje, uspostavljaju se nove istraživačke infrastrukture, te uvode sveobuhvatniji načini za procjenu kvalitete samih znanstvenika. U ovom predavanju bit će predstavljeni primjeri korištenja otvorenih podataka u ekološkim istraživanjima, korištenje integrativnih metoda baziranih na ovim podatcima, ali i probleme koji se pri tome mogu javiti. Također će biti pokazano kako na jednostavan način postati pionir u novoj eri znanosti te kakve koristi možete od toga imati. Dok će se primjeri iz predavanja uglavnom odnositi na područje ekologije, većina prinicipa je primjenjiva na ostala područja znanosti.
151. kolokvij Centra za znanstvene informacije
Antica Čulina, Institut Ruđer Bošković
KAKO ISKORISTITI OTVORENU ZNANOST U SVOM ISTRAŽIVANJU
Za Blog CZI-ja piše: Zoran Kahrić, NASA Goddard Space Flight Center
Kako ste možda čuli, Hrvatska u slijedećih godinu-dvije planira u svemir poslati prvi satelit. Većina će pomisliti kako bi se bilo dobro prijaviti za prvog hrvatskog astronauta ili astronautkinju. Na žalost, to ipak nije slučaj. Prvi satelit bit će kockica dužine stranice 10 cm.
Već dugi niz godina u Hrvatskoj postoji organizacija A3 Space (Adriatic Aerospace Association) koja, među ostalim, radi i na projektu prvog hrvatskog satelita – PERUN. Osnivač organizacije je dugogodišnji zaposlenik Instituta Ruđer Bošković, dr. Danko Bosanac.
Na ovoj stranici nalazi se popis naslova pretplate za 2022. godinu za Institut Ruđer Bošković s poveznicama na elektroničke verzije časopisa (na početnu stranicu) te s poveznicom na njihovu arhivu cjelovitih tekstova kojima djelatnici IRB-a imaju pristup.
Elsevier će u idućim mjesecima održati 9 online radionica na engleskom jeziku. Prva radionica održat će se 15. ožujka u 10:00h (CET) pod nazivom Scopus, SciVal & Rankings: What is good to know?, no moguća je izmjena rasporeda online radionica zbog trenutne situacije u Ukrajini.
Elsevier također nudi besplatan online program stručnog usavršavanja informacijskih stručnjaka i knjižničara Scopus Academy. Ovaj program će vam pomoći usavršiti svoje znanje o ključnim alatima i korištenju Scopusa, mogućnostima pretraživanja, profilima i identitetima autora, metrici i drugim funkcionalnostima. Polaznici mogu sami određivati tempo kojim završavaju module te nakon uspješnog završetka svakog modula preuzimaju certifikat.
U četvrtak, 10.3.2022. će se u 16:00 održati 150. kolokvij Centra za znanstvene informacije:
Saša Ceci, Institut Ruđer Bošković
BLESIMETAR TREĆI
- predstavljanje knjige -
Kolokvij će se održati "u živo" na IRB-u u dvorani 1. krila (Krilo Ivana Supeka) - u dvoranu može maksimalno 27 sudionika!! - Tko prvi dođe, njegovo mjesto :)
Prijenos putem Zooma:
Join Zoom Meeting:
https://zoom.us/j/98264180812?pwd=b3hpWXd0cUFRNUlXY3BPUDM3MWVvZz09
Meeting ID: : 982 6418 0812
Passcode: 617638
|
|