Potreba zajednice za jednostavnijom i automatiziranom razmjenom znanstvenih informacija putem online alata i usluga za upravljanje istraživačkim podacima nikada nije bila veća. Platforme za izradu planova upravljanja podacima (engl. Data Management Plans, DMP) već godinama osluškuju potrebe zajednice, razvijajući usluge i alate koji podržavaju najbolje prakse u svim fazama životnog ciklusa istraživačkih podataka, potičući kulturne promjene i inovacije.
OSTrails (Open Science Plan-Track-Assess Pathways) je trogodišnji projekt iz programa Obzor Europa koji ima za cilj utemeljiti implementaciju FAIR procjene i strojne izvedivosti u Europskom oblaku otvorene znanosti unapređenjem i povezivanjem procesa i alata za planiranje te praćenjem i vrednovanjem znanstvenog istraživanja.
Dokumenti poput planova upravljavanja podacima (engl. Data Management Plans) imaju ključnu ulogu u istraživanju, podržavajući istraživače u praćenju najboljih praksi organiziranosti u procesima istraživanja. Iako su planovi upravljanja podacima od iznimne važnosti, njihova procjena u širem kontekstu predstavlja izazov, zbog čega se fokus okreće na njihovu FAIR-ifikaciju (od engl. Findable, Accessible, Interoperable and Reuseable) i integraciju u znanstvene grafove znanja (engl. Scientific Knowledge Graphs). Proširivanjem vrednovanja istraživanja van sfere znanstvenih publikacija, javljaju se mnoge prepreke. Kod znanstvenih grafova znanja, to su interoperabilnost te semantička i sintaktička heterogenost, dok se prilikom pokušaja standardizacije FAIR načela javljaju prepreke njihove interpretacije i implementacije, posebice u proširivanju na druge digitalne objekte.
S početkom veljače s aktivnostima je započeo još jedan projekt iz programa Obzor Europa na kojem je jedan od partnera Centar za znanstvene informacije Instituta Ruđer Bošković – OSTrails (Open Science Plan-Track-Assess Pathways). Ovaj trogodišnji projekt ima za cilj utemeljiti implementaciju FAIR procjene i strojne izvedivosti u Europskom oblaku otvorene znanosti unapređenjem i povezivanjem procesa i alata za planiranje te praćenjem i vrednovanjem znanstvenog istraživanja.
Projekt PATTERN, financiran unutar okvira programa Obzor Europa u kojem sudjeluje i Institut Ruđer Bošković, završio je s aktivnostima u prvoj godini. Glavni cilj ovog projekta je promicanje uključujućih i održivih praksi otvorenog i odgovornog istraživanja i inovacija (engl. Open Responsible Research and Innovation - OpenRRI), a teme koje pokriva obuhvaćaju osam ključnih prenosivih vještina u područjima otvorene znanosti, FAIR upravljanja podacima, građanske znanosti, istraživačkog integriteta, radne ravnopravnosti, nediskriminacije i uključivosti u istraživanjima, diseminacije i iskorištavanja rezultata projekata, te upravljanju i vodstvu.
Prva PUBMET konferencija održana je 2014. godine pod nazivom “Pluralitet pristupa znanstvenom izdavaštvu i prosudbi”, no u posljednjem desetljeću proširila je svoj fokus izvan granica tradicionalnog izdavaštva, prepoznajući važnost otvorene znanosti i šireg spektra znanstvene komunikacije. Pod novim nazivom “Znanstvena komunikacija u kontekstu otvorene znanosti”, PUBMET je postao platforma za razmjenu ideja, istraživanje i poticanje suradnje, a kroz godine je ugostio iznimne govornike i stručnjake.
Ove godine IFLA-in svjetski kongres održan je u Rotterdamu od 21. do 25. kolovoza. IFLA WLIC svake godine okuplja tisuće sudionika i stotine volontera diljem svijeta kako bi raspravili o aktualnim trendovima i izazovima knjižničarske struke te zajedno došli do novih ideja i potencijalnih rješenja. Ovogodišnja tema kongresa bila je "Let's work together, let's library" u cilju izgradnje održive budućnosti pomoću ciljeva održivog razvoja (engl. Sustainable Development Goals).
Ministri znanosti i tehnologije zemalja članica G7[1] su od 12. do 14. svibnja 2023. u Sendaiju u Japanu održali sastanak čiji je jedan od rezultata njihova zajednička deklaracija u kojoj se dotiču važnosti otvorene znanosti, pitanja akademske slobode i inkluzivnosti, zaštite istraživačkog rada i znanstvenog integriteta te međunarodne suradnje. G7 podupire otvorenu znanost te ističe tri prioriteta: infrastrukturu otvorene znanosti, reformu vrednovanja znanstvenih istraživanja te istraživanja istraživačkog rada s ciljem razvoja politika otvorene znanosti temeljenih na rezultatima istraživanja.
U sklopu godišnje konferencije Srca Dani e-infrastrukture Srce DEI 2023, ujedno i završne konferencije nacionalnog strateškog projekta Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO), održan je i nacionalni tripartitni sastanak Europskog otvorenog znanstvenog oblaka (EOSC). Sastanak je organiziran s ciljem uspostave nacionalne koordinacije provedbe politike EOSC-a te definiranja nacionalnih prioriteta i potreba u tom području. Cilj tripartitnih događanja je okupljanje ključnih dionika svih triju strana – nacionalnih financijera i kreatora politika, Europske komisije i zajednice, kako bi se potaknula i podržala njihova koordinacija. Fokus tripartitnih sastanaka je na zajedničkim izazovima poput razmjene dobrih praksi, daljnjeg jačanja dijaloga, definiranju nacionalnih prioriteta te konkretnim akcijama potrebnim za implementaciju EOSC-a.
PATTERN (Piloting open and responsible Activities and Trainings Towards the Enhancement of Researchers Networks) je projekt u sklopu Obzor Europa (Horizon Europe) programa Europske unije s ciljem promicanja prakse otvorenog i odgovornog istraživanja i inovacija (eng. Responsible Research and Innovation - RRI) razvojem i pilotiranjem aktivnosti i treninga za znanstvenike u svim fazama njihove karijere. Projekt je financiran u okviru Okvirnog programa Obzor Europa (HORIZON Europe), traje 42 mjeseca i u njega je uključeno sveukupno 19 organizacija i ustanova iz 13 europskih zemalja. Jedan od partnera je i Institut Ruđer Bošković čiji će Centar za znanstvene informacije i Odsjek za odnose s javnošću i promidžbu popularizacijskih projekata aktivno surađivati na projektu, između ostaloga, razvijajući i provodeći treninge za znanstvenike.
Na Sveučilištu u Splitu održana je sjednica Senata 30. ožujka 2023. godine na kojoj su usvojeni plan upisa studenata za akademsku godinu 2023./2024. te prijedlog novog programa sveučilišnog specijalističkog studija Opća kirurgija Medicinskog fakulteta. Senat je također usvojio Akcijski plan Strategije ljudskih resursa za istraživače za razdoblje 2023. - 2025. i Politiku otvorene znanosti Sveučilišta u Splitu.
|
|