Pozivamo vas da se pridružite 161. kolokviju Centra za znanstvene informacije, na kojem će Dr. David Sanders, izvanredni profesor bioloških znanosti sa Sveučilišta Purdue u Indiani, podijeliti svoje bogato iskustvo i uvid u etičke izazove u znanstvenom izdavaštvu. Tema predavanja, "Ethics of Scientific Publication — Deficient Institutional Responses", istražuje odgovornost autora, recenzenata, časopisa i istraživačkih institucija u očuvanju integriteta znanstvene literature.
Jeste li znali? Većina povlačenja znanstvenih radova rezultat je neetičnog ponašanja, a ne nenamjernih pogrešaka — što ukazuje na stalnu potrebu za institucionalnom reformom u području istraživačke etike.
161st Colloquium of the Centre for Scientific Information
WEDNESDAY, APRIL 23, 2025, starting at 14:30
Dr. David Sanders, Purdue University
Ethics of Scientific Publication — Deficient Institutional Responses
Explore how institutional passivity threatens the integrity of scientific publications and what potential solutions exist for strengthening the responsibility of authors, reviewers, scientific journals, and research institutions.
U svijetu znanstvenih istraživanja upravljanje podacima postaje sve važniji element svakog projekta. Jedan od ključnih dokumenata koji osigurava pravilno upravljanje podacima u istraživačkim projektima je Plan upravljanja istraživačkim podacima (PUP). PUP nije samo administrativni zahtjev, već važan alat koji istraživačima pomaže da na sustavan način upravljaju podacima tijekom cijelog trajanja projekta, od prikupljanja podataka do njihovog arhiviranja ili dijeljenja.
Plan upravljanja istraživačkim podacima (PUP) neizostavan je dokument za svaki projekt HRZZ-a, no njegovo ispunjavanje često izaziva nedoumice. Kako bi ovaj proces bio jasniji i jednostavniji, Centar za znanstvene informacije za djelatnike Instituta Ruđer Bošković organizira KEKS radionicu naziva Priprema, pozor, PUP!
Siječanj u Centru za znanstvene informacije protekao je u znaku putovanja! Kroz dva putopisna kolokvija otputovali smo u daleke krajeve i upoznali dva potpuno različita načina istraživanja svijeta – jedno uz malu bebu u ruksaku, a drugo duž drevnog Puta svile uz pomoć putničke agencije.
Na 159. kolokviju, 15. siječnja 2025. na Institutu Ruđer Bošković, novinarka i strastvena putnica Martina Hrupić (Putni kofer) povela nas je na avanturu obiteljskog putovanja s bebom – od Uzbekistana i Škotske do Šri Lanke. Saznali smo kako je moguće putovati s malim djetetom, nositi se s dugim letovima, što se nikako ne smije zaboraviti pri pakiranju te kako izgleda svakodnevica na putu kada nosite više pelena nego suvenira. Njezine priče bile su zabavne, iskrene i pune korisnih savjeta za sve roditelje koji žele nastaviti istraživati svijet i nakon dolaska prinove. Podijelila je s nama doživljaje s kampiranja u kišnoj Škotskoj, savjete o tome što (ne) ponijeti kada na kampiranje putujete avionom, iskustvo čekanja prtljage dugih osam dana na Šri Lanci, doživljaje s putovanja uzbekistanskom željeznicom, oduševljenje Bosnom i Hercegovinom, trikove za pronalazak povoljnih avionskih karata i još mnogo toga.
Putovanja imaju moć prenijeti nas kroz vrijeme i prostor, a upravo jedno takvo putovanje očekuje vas na 160. kolokviju Centra za znanstvene informacije, u četvrtak, 30. siječnja 2025. godine, s početkom u 14:30 sati u dvorani 3. krila.
Ovaj put, vodič kroz zapanjujuću središnju Aziju bit će naša kolegica Sofija Konjević iz Centra za znanstvene informacije IRB-a, koja će nas povesti na istraživanje fascinantnog Uzbekistana, zemlje duboko ukorijenjene u povijest i legendarni Put svile.
Centar za znanstvene informacije poziva vas na 159. kolokvij koji će se održati u srijedu, 15. siječnja 2025., s početkom u 14:30 sati. Naša gošća bit će Martina Hrupić, novinarka Putnog kofera, hrvatskog portala posvećenog putovanjima.
Tema njezinog predavanja je obiteljska avantura pod nazivom S bebom u ruksaku – od Uzbekistana i Škotske do Šri Lanke.
Europska komisija u studenom 2024. objavila je revidiranu verziju Europske povelje o pristupu istraživačkim infrastrukturama. Povelja, prvi put predstavljena 2015. godine, sada je prilagođena novim potrebama znanstvene zajednice, s naglaskom na otvorenost, kvalitetu i suradnju.
U blagdanskom duhu darivanja, srdačno vas pozivamo da nam se pridružite na božićnoj razmjeni knjiga, filmova, igračaka i društvenih igara. Razmjena će trajati od 2. do 6. prosinca 2024. godine u čitaonici 1. krila, svakog dana od 9 do 17 sati.
I ove godine u tjednu od 21. do 27. listopada 2024. u svijetu se obilježava Međunarodni tjedan otvorenog pristupa. Tema ovogodišnjeg Tjedna otvorenog pristupa ponovno će staviti naglasak na Zajednicu iznad komercijalizacije. Ova tema ističe sve veću potrebu za promoviranjem otvorenih znanstvenih praksi koje služe javnosti i akademskoj zajednici. Odlučivši se zadržati ovu temu dvije godine zaredom, organizatori žele naglasiti važnost rasprave o tim pitanjima i potaknuti prelazak s razgovora na konkretne akcije koje će imati dugoročan utjecaj na zajednicu.
![]() |
|
![]() |
|